Zapoznaj się z ekranem

Zapoznaj się z ekranem

A więc udało się. Stanąłeś przed obliczem bankomatu. Co da­lej? Przede wszystkim musisz się upewnić, czy to urządzenie w ogóle działa. Brzmi to dziwnie? Być może, ale wierzcie mi, że czasem można mieć wątpliwość, czy bankomat funkcjonuje normalnie.

Oczywiście aktywny bankomat to ten, na którego ekranie coś się dzieje. Jeśli ekran pozostaje czarny (nawet po wciśnię­ciu kilku klawiszy), możesz mieć pewność, że urządzenie po prostu wysiadło. I niczego tu nie zmieni wciskanie na siłę kar­ty w szczelinę — co najwyżej możesz ją uszkodzić.

Ekran może Cię powitać wieloma różnymi komunikatami. Jeśli masz pecha, przeczytasz, że „bankomat jest chwilowo nie­czynny”. Jak na urządzenie typowo matematyczne, taka miara czasu jest zadziwiająca. Niestety należy założyć, że ta chwila to „więcej niż trzy momenty”. Jeśli bankomat nie stoi w od­dziale banku (i to jeszcze takim, który akurat jest otwarty), przerwa może równie dobrze potrwać kwadrans, parę godzin i dwa dni. Należy się z tym pogodzić, że — choć komunikat na ekranie brzmi dość optymistycznie — bankomat po prostu nie działa i nie ma po co tracić przy nim czasu.

Co zawodzi? Wiele rzeczy. Często szwankuje łączność ma­szyny z siecią komputerową. Czasami zdarza się awaria samego urządzenia — tzw. planowa, albo też wywołana atakiem wan­dali, którzy chcieli sprawdzić, czy z tej szafy jednak nie da się wycisnąć trochę kasy. Czasem bankomat przestaje funkcjono­wać, bo po prostu zabrakło mu gotówki.