Używaj tylko wyselekcjonowanych kart płatniczych

Używaj tylko wyselekcjonowanych kart płatniczych

Musisz się liczyć z tym, że złodziej wykorzysta Twoją kartę do ostatniej złotówki. Zrób, co tylko można by ograniczyć wiel­kość ewentualnych strat!

Jak to zrobić? Przede wszystkim uważnie dobierz kartę, której użyjesz do transakcji internetowej. Wśród tradycyjnych kart najlepiej nadają się do tego te wypukłe (z wytłoczonymi napisami). Ryzyko jest takie, że wiele kart wypukłych posiada limity transakcji, poniżej których autoryzacja nie jest obowiąz­kowa. Co to znaczy? Przez pewien czas złodziej może bezkar­nie wykorzystać Twoją kartę do wielu niewielkich zakupów.

Z kartami płaskimi (czyli takimi, które muszą być autoryzowa­ne przy każdym użyciu) jest trudniej. Karty Maestro w ogóle nie mają opcji wykorzystania ich w transakcjach internetowych.

Karty VISA Electron mogą dawać taką możliwość (zależy to głównie od banku-wystawcy karty).

Jedna rada jest zawsze aktualna: przy zakupach interneto­wych nie wykorzystuj swojej karty numer 1 – tej powiązanej z kontem osobistym czy innym rachunkiem, na którym trzymasz spore kwoty. Możesz stracić całe oszczędności, a nawet znacz­nie więcej, jeśli Twój dopuszczalny debet jest jeszcze powięk­szony o odnawialny „kredyt do konta”.

Lepiej nie korzystać też ze swojej karty kredytowej czy ob­ciążeniowej, bo tu straty będą jeszcze bardziej bolesne. Jeśli używasz złotej karty, możesz w ciągu kilku sekund stać się uboższy o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Osobiście radzę, byś z myślą o zakupach internetowych wyposażył się w zupełnie nową kartę, najlepiej z małym limi­tem wydatków. Ponieważ większość zakupów internetowych jest dokonywanych w sklepach zagranicznych, warto, by walu­tą służącą do rozliczeń tej karty były np. dolary amerykańskie. Unikasz wtedy wielkiej niewiadomej, jaką są wahania kursów i ciągłe przeliczanie (oczywiście po niezbyt korzystnym kursie) wydanych dolarów na złote.

Paru moich znajomych korzysta przy zakupach interneto­wych z dolarowych kart VISA Classic wydawanych przez Pekao SA i BPH. Są to karty debetowe, skojarzone z oddzielnym rachunkiem walutowym. Korzystając z nich możesz wydać tylko tyle, ile aktualnie leży na koncie. W Pekao SA, jeśli je­steś sprawdzonym posiadaczem Eurokonta, nie musisz utrzymy­wać na koncie VISY kwoty gwarantowanej. Jeśli nie masz Eurokonta, bank blokuje na stałe 1 50 USD.