Potencjalne kłopoty

Potencjalne kłopoty

Z kartą kredytową musisz postępować bardzo ostrożnie. Jeśli bowiem wpadniesz w tarapaty finansowe lub przeholujesz z za­kupami, zadłużenie zacznie rosnąć w bardzo szybkim tempie. I rychło dotrzesz do limitu, który przyznał Ci bank.

Banki od czasu do czasu zmieniają limity przyznane klien­tom. Robią to albo z własnej woli (podnoszą je, by docenić najlepszych klientów lub obniżają, by ukarać niesolidnych), al­bo też na wniosek klienta. Ale szczerze mówiąc, jeśli znajdu­jesz się przez kilka miesięcy blisko limitu zadłużenia, nie masz co liczyć na rozpieszczanie Cię przez bank.

Jeszcze gorzej jest wtedy, gdy ten limit przekroczysz (np. dzięki paru transakcjom nieautoryzowanym). Banki mają zwykle w cennikach ustalone konkretne stawki za przekroczenie limitu. I tak w przypadku kart AmEx lub VISA Classic w Millennium jest to 25 zł, w Citibanku grozi Ci 49 zł, natomiast w WBK (VISA Classic) — 10% kwoty przekroczenia.

 

Inne problemy mogą Cię spotkać, jeśli nie będziesz spłacał należności na czas. W skrajnej sytuacji bank po prostu zablo­kuje kartę i zacznie prawne starania o odzyskanie swoich pie­niędzy. Ale najpierw będzie Cię karał dodatkowymi opłatami.

W WBK będzie to 40 zł za każde opóźnienie. W Pekao SA (Partner) zapłacisz 1 0% naliczonej kwoty spłaty (co najmniej 3 zł). Z kolei Citibank weźmie od Ciebie kolejne 49 zł.