Po Ci ten telefon?

Po Ci ten telefon?

Jedyną nieważną dla Ciebie informacją, którą znajdziesz na odwro­cie karty, jest nazwa jej producenta. Reszta informacji, choć podana małym, niewygodnym drukiem, ma kapitalne znaczenie.

Przede wszystkim są tu dane adresowe i telefoniczne ban­ku, który wydał Ci kartę. Musisz pamiętać, że nie jesteś wła­ścicielem, ale tylko i aż użytkownikiem karty. W każdym regulaminie, które akceptujesz odbierając kartę, znajdziesz informację, że jest ona własnością banku i na żądanie musi być do niego zwrócona. Dokąd dokładnie? Ano do miejsca, któ­re podano na odwrocie karty. Te namiary są też ważne, gdy­byś znalazł czyjąś kartę i chciał ją przekazać pechowcowi.

Na rewersie karty jest też zawsze miejsce na teleadresową informację o banku – wystawcy karty. Z niej powinieneś zapa­miętać (i zapisać w bezpiecznym miejscu) numer telefonu, pod którym, dzwoniąc z dowolnego miejsca świata, uzyskasz facho­wą pomoc.

Po co Ci ten numer? Może być przydatny w wielu okolicz­nościach. Zapomniałeś PIN-u, kartę połknął bankomat, maszy­na wypłaciła Ci dziesięć razy więcej niż chciałeś, sprzedawca chce od Ciebie dopłaty za przyjęcie karty… Takich, czasem bardzo poważnych problemów mogą być setki.

Przede wszystkim jednak numer telefonu do banku przyda Ci się, gdyby – odpukać — Twoja karta zniknęła w tajemni­czych okolicznościach. W takiej sytuacji radzę Ci, byś – tak szybko jak się da – zadzwonił do banku i zablokował ją.