Nic za darmo

Nic za darmo

Powinieneś się przygotować, że w przypadku każdej utraty karty poniesiesz pewne koszty, związane z opłatami dla ban­ku. Ogromna większość banków ma bowiem w swoich cenni­kach opłatę za zastrzeżenie karty i za wydanie w jej miejsce nowej karty.

Stawka jest różna w zależności od banku i rodzaju karty. Najczęściej za zastrzeżenie zapłacisz kilkadziesiąt złotych, choć są i takie przypadki (np. karty VISA w Millennium), gdzie będzie Cię to kosztować aż 200 zł. Na szczęście co­raz więcej banków nie pobiera opłat — przykładem karty VISA Citibanku, American Express z Millennium, czy karta VISA Pekao/Oualiflyer.

Jeśli chodzi o najpopularniejsze karty debetowe VISA Electron i Maestro, to także bywa różnie. Bezpłatnie zastrzeżesz kartę VISA Electron w BPH i mBanku. Inne banki pobie­rają za tę usługę jednorazowo od 10 do 30 zł (np. lnvestBank – 10 zł, BSK – 12 zł). W przypadku Maestro bezpłatne dokonasz zastrzeżenia tylko w PBK. W pozostałych bankach zapłacisz co najmniej 4 zł – tyle pobiera np. Pekao SA.