Jak się zaprzyjaźnić z tym pudłem?

Jak się zaprzyjaźnić z tym pudłem?

Skoro już jednak ustaliliśmy, że bankomat czasem się przydaje, warto się z nim bliżej zapoznać.

Spotkasz go w najróżniejszych miejscach: w oddziałach banków, w dużych marketach, kinach, muzeach, na dworcach. Jedne są wolno stojące (z daleka poznasz tę pokaźną szafę, rozmiarami przypominającą automat do napojów), inne posta­wiono wewnątrz budynków, jeszcze inne zostały wmontowane w ściany i widać tylko okienka ich ekranów.

Nie są do siebie bliźniaczo podobne. Pochodzą od róż­nych producentów, mają dłuższy lub krótszy staż pracy. Jedne są bardzo eleganckie, nowoczesne i wygodne w obsłu­dze. Inne robią wrażenie, jakby przy każdej próbie wypłaty gotówki chciały sprawdzić Twoją cierpliwość i odporność na stres.

Część z nich działa tylko w godzinach pracy instytucji, w której je zainstalowano inne są dostępne przez 24 godziny na dobę. Czasem, zwłaszcza w przypadku oddziałów banków, bankomaty (często więcej niż jeden) są ustawiane w spe­cjalnych „śluzach” — pomieszczeniach pomiędzy salą obsługi klientów a drzwiami wyjściowymi. Można się do nich dostać także po zamknięciu oddziału. Drzwi do bankomatu stają otworem wtedy, gdy przesuniemy własną kartę bankową przez specjalny czytnik umieszczony przy wejściu.