Główni gracze

Główni gracze

No to masz już kartę w kieszeni i możesz raźno ruszyć na za­kupy. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa cały ten magicz­ny system, który sprawia, że z posiadanego przez Ciebie ka­wałka plastiku można wyczarować zakupy w sklepie spożywczym czy trochę gotówki z bankomatu?

Możesz powiedzieć, że Cię to wcale nie obchodzi. W końcu nie trzeba wiedzieć, jak działa skrzynia biegów, by jeździć samochodem lub co to jest RAM i cache, by używać komputera osobistego. To wszystko racja, ale… myślę, że kil­ka podstawowych informacji na pewno Ci się przyda. Na przykład po to, byś nie dał łatwo się zbyć w przypadku problemów z obsługą Twojej karty.

 

 

Warto jednak, byś wiedział, dzięki komu możesz (a czasem – nie mo­żesz) używać swojej karty.

 

Ten swoisty łańcuch zależności tworzą:

  • banki – wydawcy poszczególnych kart,
  • organizacje płatnicze firmujące poszczególne karty,
  • centra autoryzacyjno-rozliczeniowe,
  •  … i wreszcie punkty handlowe autoryzujące transakcje.

Ci czterej podstawowi uczestnicy rynku kartowego nie żyją oczywiście na bezludnej wyspie. Wokół nich wyrósł cały prze­mysł firm dostarczających plastik i produkujących karty, do­stawców sklepowych terminali do obsługi kart, bankomatów i firm transportujących do nich gotówkę z banków, pośredni­ków kredytowych i innych firm wydających karty wspólnie z bankami, a wreszcie firm zabezpieczających transakcje kartowe w Internecie.