Dbaj o higienę swoich kart!

Dbaj o higienę swoich kart!

Kiedyś miałem dziwną przygodę. Odebrałem z PKO świeżut­ką kartę do bankomatu, użyłem jej raz czy dwa, a potem odbyłem dłuższą podróż PKP Kiedy po wyjściu z pociągu spró­bowałem ponownie wykorzystać kartę, odmówiła posłuszeń­stwa. Bankowcy nie potrafili albo nie chcieli wyjaśnić, co się właściwie stało i wydali mi nową kartę. Ale tej przydarzyły się podobne perypetie jak poprzedniczce.

Mogłem tylko podejrzewać, że zadziałało wszechobecne pole magnetyczne (w tym przypadku być może potężne ma­gnesy w kołach pociągu). Choć takie przygody już później mnie nie spotkały, odczułem na własnej skórze, jak delikatną i kapryśną naturę mają karty bankowe, a przede wszystkim ich dusze i mózgi, czyli paski magnetyczne.

Powtórzę w tym miejscu przestrogi, które banki dają swoim klientom, a które naprawdę musisz traktować poważnie, chcąc, by karta dobrze Ci służyła:

  •  trzymaj ją z dala od silnych pól magnetycznych (nie kładź na telewizorze, wieży stereo czy… taśmie, po któ­rej przesuwają się zakupy w sklepowej kasie — najlepiej podaj kartę bezpośrednio kasjerce),
  • nie wyginaj jej i nie noś w kieszeni spodni,
  • nie zgniataj,
  • nie rysuj po niej,
  • nie używaj do celów niezgodnych z przeznaczeniem (ta­kich jak np. smarowanie chleba masłem, krojenie sera),
  • noś w portfelu, ale bez bezpośredniego styku z innymi kartami,
  • oczywiście niczego na niej nie zapisuj, a już zwłaszcza PIN-u!

Jak więc dbać o karty? Przede wszystkim noś je w portfe­lu, i to najlepiej tak, by każda karta miała własną przegródkę. Po każdym użyciu odłóż kartę od razu na miejsce i nie wyjmuj bez powodu.

Tak zadbana” karta powinna Ci służyć długo i szczęśliwie. Aż do upłynięcia terminu jej ważności…