Czy jest ważne, do kogo należy bankomat?

Czy jest ważne, do kogo należy bankomat?

Na pierwszy rzut oka jest to nieistotne. Jeśli masz w port­felu jedną z popularnych kart bankowych, możesz wypłacać w podobny sposób pieniądze właściwie z każdego bankomatu. Ale nie każdy da Ci takie same możliwości i za taką samą cenę….

Obecnie w kraju działa około 5 tys. bankomatów. Naj­większymi sieciami dysponują PKO BP SA, Pekao SA, BZ i WBK oraz BSK, czyli największe banki detaliczne. Ale już na piątym miejscu w tym rankingu jest prywatna spółka Euronet. Czy można jej zaufać? Zapewniam, że tak. Euronet działa z powodzeniem od kilku lat, jest firmą notowaną na amerykań­skiej giełdzie NASDAO, a jego bankomaty stoją w wielu kra­jach Europy. Co więcej, niektóre polskie banki (np. Millen­nium) uznały profesjonalizm tej firmy i powierzyły jej zarządzanie własnymi bankomatami.

Wierz mi, że wszystkim napotkanym przez Ciebie bankoma­tom można ufać. Ale też nie wszystkie potraktują Cię w rów­ny sposób.

Pierwsza rada jest najprostsza: staraj się korzystać z banko­matów Twojego banku (tego samego, który wydał Ci kartę) lub takiego, który zawarł z Tobą umowę o współpracy.

Te „przyjazne” bankomaty najczęściej nie naliczą żadnej prowizji za wypłatę gotówki np. na kartę debetową. Jak na nie trafić? Najlepiej zapytać się w Twoim banku, który dysponuje spisem adresów wszystkich swoich i współpracujących bankomatów.

Co zrobić, jeśli w okolicy są tylko inne maszyny? Tym bar­dziej warto sprawdzić, ile będzie kosztowało korzystanie z ich pomocy. Bankomaty mogą bowiem zedrzeć z Ciebie skórę.

Z jakimi opłatami trzeba się liczyć? Sięgnijmy po przykłady z największych sieci bankomatowych.

Klient PKO BP SA, który skorzysta w bankomacie tego banku z karty debetowej VISA Electron, nie zapłaci nic. Rów­nie dobrze zostanie potraktowany przez „własną” sieć użytkownik karty Maestro banku Pekao SA. A co się stanie, jeśli „wymienią” się bankomatami? Klient PKO BP SA zapłaci za wycieczkę do konkurencji 1,5% (minimum 4 zł), a klient Pekao SA – 3% (minimum 4 zł).

A co Cię spotka w niezależnej sieci Euronetu (mającej tę przewagę, że urządzenia są ustawiane najczęściej w bardzo ru­chliwych punktach miast)? Jeśli jesteś klientem banków, które blisko współpracują z Euronetem (m.in. Citibank, Millennium, mBank, BWR), nie poniesiesz żadnych opłat. Ale już klienci PKO BP SA czy Pekao SA zapłacą „normalnie”, czyli co naj­mniej 1,5%.