Banki

Banki

Właściwie dziś każdy bank wydaje karty – jest to standard, bez którego trudno sobie wyobrazić nowoczesną instytucję finanso­wą. Oczywiście nie każdy bank wyda Ci każdą kartę — to by nie miało sensu i było dla banku i dla Ciebie nieopłacalne.

Co zatem decyduje o tym, jakie karty możesz otrzymać? Przede wszystkim członkostwo banku w wybranej organizacji płatniczej. Niektóre banki są członkami tylko jednej – wtedy wszystkie karty — od debetowych (ewentualnie bankomatowych) przez obciążeniowe do kredytowych noszą logo (jedno lub kilka) tej samej organizacji.

Inne banki wybrały dywersyfikację, czyli podpisały stosow­ne umowy i stały się członkami więcej niż jednej organizacji płat­niczej. Dzięki temu mogą Ci zaoferować usługi różnych organi­zacji płatniczych, na zasadzie „do wyboru do koloru”. Czasem
dochodzi do tego, że bank oferuje dwie karty o takim samym charakterze (np. obciążeniowe), ale firmowane przez organiza­cje konkurencyjne. W Pekao SA masz do wyboru dwie karty VISA Concerto i Eurokarta (Eurocard/MasterCard) – obydwie karty obciążeniowe kosztują jednakowo, a w dodatku obie funkcjonują na tych samych zasadach regulaminowych.

Różnice w funkcjonalności między kartami dwóch głównych organizacji nie są zbyt duże, ale czasem mogą być istotne.

Po pierwsze, karty w różny sposób reagują na wpisywanie złych kodów PIN w bankomacie. Jeśli trzeci raz z rzędu po­mylisz się maszyna ma prawo zatrzymać kartę. W przypadku Eurocard/MasterCard wprowadzenie czwartego złego kodu spowoduje, że Twoja karta zostanie zablokowana. Żeby zaczęła ponownie funkcjonować, musisz – poza odzyska­niem samej karty — odwiedzić własny oddział banku i ją odblo­kować.