American Express

American Express

Do niedawna karty te były bardzo luksusowe i niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Ale od kilku miesięcy stały się bardziej popularne, a to dzięki ofercie dla posiadaczy kont osobistych w Millennium. Warto im się uważniej przyjrzeć, ponieważ są odmienne od innych.

Za wydanie podstawowego (zielonego) AmExa zapłacisz 110 zł, kredyt zaś jest oprocentowany na 30% rocznie. O ile inne banki wymagają od Ciebie minimalnej spłaty rzędu 5% zadłużenia, to przy AmEx-ach musisz płacić więcej.

Do wyboru masz 10%, 45%, 60%, 75% lub 100% za­ległej kwoty.

Co niezwykle ważne, powyższe limity miesięczne dotyczą tylko transakcji bezgotówkowych. Limit miesięczny w przypad­ku wypłat z bankomatu jest tylko jeden: 100% Zatem — w odróżnieniu od innych kart kredytowych — musisz od razu spłacać wszystko. Co więcej, zgodnie z regulaminem na koncie osobistym musisz utrzymywać „środki wystarczające na pokry­cie miesięcznej spłaty”.

A co się stanie, jeśli 20 dnia miesiąca (wtedy jest rozlicza­ny AmEx) na Twoim koncie zabraknie pieniędzy? Automa­tycznie wpadniesz w debet na koncie osobistym, za który bank karze dodatkowymi opłatami.